Program 2016 archiwalny

/Program 2016 archiwalny
Program 2016 archiwalny 2020-09-01T13:41:52+01:00

III Krakowski Festiwal Akordeonowy 

9-16 października 2016 w Krakowie i Nowym Sączu 

1. Niedziela, 9.10.2016

Koncert inauguracyjny – Małopolski Ogród Sztuki, ul Rajska 12

– 17.00 „O akordeonie i nie tylko…”

dyskusja panelowa z artystami festiwalowymi – Pauza In Garden. 

– 18.00 “Folk&Roll”

Zagan Acoustic: Paweł Zagańczyk ­- akordeon, Andrzej Wojciechowski ­- klarnet, Jarosław Stokowski -­ kontrabas, Joachim Łuczak ­- skrzypce.

Kompozycje polskich twórców inspirowane polskim i światowym folkiem z elementami jazzu specjalnie napisane dla zespołu i zawarte na płycie “Folk and Roll”.

– 19.30 „Tradycja i nowoczesność – przestrzenie przyszłości” 

Grażyna Auguścik – wokal, Jarosław Bester – akordeon.

Autorskie opracowania polskiej muzyki – aranżacje utworów Fryderyka Chopina, muzyki ludowej – utwory ze zbiorów Krzysztofa Kolberga, autorska muzyka improwizowana w stylu jazzowo – folkowym w oparciu o brzmienia klasyczne i akcent bałkański.

2. Poniedziałek, 10.10.2016

  Akordeonowy Dzień Filmowy – Krakowskie Centrum Kinowe ARS, św. Tomasza 11:

Seanse filmów z muzyką akordeonową:

-12.45 Czarny kot, biały kot, reż. Emir Kusturica (tu jest też zmiana godziny!)

-15.00 O północy w Paryżu, reż. Woody Allen

-17.00 Wyśnione życie aniołów, reż. Érick Zonca

– 19.00 Gala konkursu filmowego na filmy krótkometrażowe do muzyki akordeonowej pt. „Uchwyć to co nieuchwytne” w dwóch kategoriach: film artystyczny i spot reklamowy festiwalu. Przegląd filmów nagrodzonych, wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym.

– 20.30  Koncert – wykonanie muzyki improwizowanej do filmu niemego „Brzdąc” Charlesa Chaplina:

Maciej Zimka – akordeon i Wiesław Ochwat – akordeon, sala Reduta.

3. Wtorek, 11.10.2016

– 18.00 Koncert prawykonań utworów akordeonowych – Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia im. W. Żeleńskiego, ul. Basztowa 9:

Wykonawcy: Blanka Dembosz – sopran, Bożena Boba-Dyga – sopran (partytura graficzna), Wiesław Ochwat – akordeon, Maciej Zimka – akordeon, Kazimierz Pyzik – kontrabas, viola da gamba.

Koncert utworów polskich kompozytorów, w tym te, które zostały specjalnie napisane na festiwal – prawykonanie światowe. Kompozycje Juliana Gołosza, Jakuba Gucika, Kamila Kruka, Michała Lazara, Piotra Peszata, Szymona Stanisława Strzelca, Macieja Zimki i Partytura graficzna Kazimierza Pyzika.

4. Środa, 12.10.2016

– 18.00 „Akordeon solo. Tradycja i awangarda” – Dworek Białoprądnicki, ul. Papiernicza 2:

Wiesław Ochwat – akordeon

Grzegorz Palus – akordeon

W programie m.in.: Wacław z Szamotuł, Jean Philippe Rameau, Domenico Scarlatti, Maurycy Moszkowski, Władimir Zołotariew, Sofia Gubajdulina, Krzysztof Olczak, Paweł Janas, Maciej Zimka.

5. Czwartek 13.10.2016:

– 10.00 – 16.00 Warsztaty akordeonowe w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. W. Żeleńskiego, ul. Basztowa 9

Warsztaty akordeonowe i plastyczno-muzyczne  pt. ”Plazyka”– muzyki improwizowanej do partytur graficznych dla dzieci, młodzieży i studentów ze szkół I i II stopnia oraz uczelni muzycznych (prowadzenie – Maciej Frąckiewicz, Wiesław Ochwat, Bożena Boba-Dyga & Maciej Zimka).

Koncerty muzyki poważnej w Kościele pw. św. Marcina, ul. Grodzka 58:

– 18.00 „Fa caldo” – kompozycja Wojciecha Widłaka, wykonanie: Arkadiusz Bialic – organy, Wiesław Ochwat – akordeon, Maciej Zimka – akordeon.

– 18.15 „AkordeoNowy portret Jana Sebastiana Bacha

Duo Accosphere – Alena Budzinakova & Grzegorz Palus – duet akordeonowy i Airis Quartet – kwartet smyczkowy: Aleksandra Czajor – I skrzypce, Grażyna Zubik – II skrzypce, Natalia Warzecha-Karkus – altówka, Julia Kotarba – wiolonczela.

– 19.30  Miech i struna – walka czy synteza?”

Maciej Frąckiewicz – akordeon, Łukasz Kuropaczewski – gitara.

Utwory muzyki klasycznej: Luigi Boccherini, Alfred Schnitke, Mikołaj Górecki, Sofia Gubaidulina, Jacek Rabinski, Tomas Gubitsch

6. Piątek, 14. 10. 2016

17.00 – Wernisaż wystawy fotograficznej „Akordeoniści w akcji”.

Autorzy fotografii: Marta Mazurkiewicz – Stefańczyk, Kaja Szkodlarska, Krzysztof „Pingwin” Jamrozik, Grzegorz Olszewski.

EThNO Love – Koncert wokalno-akordeonowy – ALCHEMIA, ul. Estery 5:

18.00 ­ „EThNO Love – akordeon – i nie tylko – w muzyce rozrywkowej”.

Magda Brudzińska Trio: Magda Brudzińska ­- wokal i altówka, Jacek Kopiec ­- akordeon, Piotr  Południak –­ kontrabas.

Autorskie opracowania muzyki klezmerskiej, bałkańskiej i romskiej.

19.30 ­ „Urbanstorm”. 

Kwartet “Labyrinth” (Ukraina): Korsun Mykhailo ­- domra, Andriy Kuz ­- domra, Yevgeniy  Gryban – akordeon, Sergiy Nefedov ­- bałałajka basowa.

Utwory ukraińskiej muzyki etnicznej.

7. Sobota, 15.10.2016 

Dzień akordeonowy w Miasteczku Galicyjskim i Sądeckim Parku Etnograficznym w Nowym Sączu:

– 10.00 – 13.00 warsztaty akordeonowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych z artystami festiwalowymi – Wiesław Ochwat, Grzegorz Palus.

– 13.30 zwiedzanie Miasteczka Galicyjskiego oraz skansenu.

– 15.00 „Ukraińskie brzmienie”.

Koncert w cerkwi greckokatolickiej na terenie skansenu:  

Kwartet Labirynt: Yevgeniy Gryban – akordeon, Korsun Mykhailo ­ – domra, 

                              Andriy Kuz ­- domra, Sergiy Nefedov ­ – bałałajka basowa.

W programie m.in.: Antonio Vivaldi, Jan Sebastian Bach, kompozytorzy ukraińscy, muzyka cerkiewna.

– 17.00 „Gra kolorów i charakterów – wiolonczela i akordeon”. 

Koncert w kościele ewangelickim na terenie skansenu: 

Duo Ardente: Maciej Zimka – akordeon, Aleksandra Lelek – wiolonczela,

W programie m.in.: Jan Sebastian Bach, Zbigniew Bargielski, Sofia Gubaidulina, Adrien Francois Servais, Astor Piazzolla..

8. Niedziela, 16.10.2016

Koncert finałowy – muzyka improwizowana CRICOTEKA, ul. Nadwiślańska 2-4:

– 18.00  – „Sonorist Variations”.                                                                                                                                                  Piotr Orzechowski  “Pianohooligan” & Jacek Kopiec.

Autorski program improwizowanych wariacji sonorystycznych w opracowaniu na rhodes i akordeon. 

19.30 – „Muzyka Sfer”.

Olga Szwajgier (głos, teksty), Bożena Boba – Dyga (reżyseria, głos), Anna Widlarz (głos, tłumaczenie), Justyna Danczowska, Blanka Dembosz, Marcin Gruba, Adrian Set – Pawęza (głosy), Maciej Zimka ­ (akordeon), Marek Chołoniewski (elektronika), Aleksandra Bożek-Muszyńska (taniec), Maria Wojciechowska  (videoart). 

Performance – mikrotonowe wielogłosowe improwizacje z udziałem akordeonu, instrumentów elektronicznych, mis, gongów, perkusjonaliów, tańca i videoartu.