Wykonawcy

/Wykonawcy
Wykonawcy 2020-08-30T22:32:37+02:00

Zuzanna Bator

Organistka

Urodziła się w 1986 roku. Mieszka w Świdnicy. Absolwentka Musikhochschule w Stuttgarcie w klasie organów prof. Bernharda Haasa. Dwukrotna laureatka Stypendium Ministra Kultury i Nagrody Prezydenta Świdnicy. Nagrała dwie płyty: „Organy Bazyliki NMP w Bardzie” i „Anioły wracają do gry” w Kościele Pokoju w Świdnicy.

Prowadzi Fundację Dobrej Muzyki. Najchętniej wykonuje autorskie transkrypcje muzyki organowej i symfonicznej na 4 ręce i 4 nogi.

Kamil Dmochowski

Akordeonista

Urodził się w 1996 roku. Pochodzi z Ełku. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie dra hab. Piotra Chołołowicza oraz dra Marcina Jabłońskiego, obecnie studiuje w Hochschule für Musik w Detmold w klasie dra Macieja Frąckiewicza. Jest laureatem konkursów organizowanych m. in. w Szwajcarii czy na Litwie. Aktywnie działa jako muzyk i tancerz w zespołach ludowych.

Mateusz Dudek 

Akordeonista, doktorant AM w Krakowie

Laureat blisko 50 nagród na międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursach akordeonowych. Koncertował w Europie oraz poza jej granicami. Współpracował z wieloma autorytetami muzycznymi. W kręgu jego zainteresowań muzycznych muzyka klasyczna, współczesna, eksperymentalna, etniczna, folkowa, jazz oraz tango. Występował w różnych środkach masowego przekazu: TVN, TVP, TV TRWAM, Radio Kraków, RMF FM, Jedynka.

Julia Dyga

Aktorka, lalkarka, fotomodelka i muzyk

ur. 1993 w Erlangen, ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie, filia w Białymstoku. Gościnna aktorka w teatrach m.in.: Im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Groteska w Krakowie, KTO. Zajmuje się też komponowaniem i wykonywaniem muzyki elektroakustycznej. Jest członkinią zespołu Pussymantra, z którym koncertuje w Krakowie, Warszawie i Łodzi. Jako fotomodelka ma publikacje na wielu modowych portalach i w międzynarodowych magazynach. 

Maciej Frąckiewicz

Akordeonista

Maciej Frąckiewicz (ur. 1988) laureat kilkudziesięciu konkursów instrumentalnych. Zwycięzca jednego z najważniejszych konkursów akordeonowych na świecie – Certamen Internacional de Acordeón „Arrasate Hiria” w Hiszpanii (2012), a także laureat Paszportu Polityki. Regularnie koncertuje jako solista i kameralista oraz z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych. Ma w swoim dorobku ponad 90 prawykonań – większość jemu dedykowanych.Obecnie prowadzi klasę akordeonu w HFM w Detmold.

Wacław Golonka 

Organista, doktor habilitowany Akademii Muzycznej w Krakowie

Wykształcenie muzyczne otrzymał w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu w klasie prof. Hansa Haselböcka. Jest laureatem konkursów organowych w Pradze (II nagroda), Norymberdze (III nagroda) i Pretorii gdzie oprócz pierwszej nagrody otrzymał dalsze wyróżnienia. Od wielu lat prowadzi intensywną działalność koncertową nie tylko w wielu państwach Europy, ale także Azji, Ameryce Północnej i Afryce.

Dorota Helbin Bębenek 

Wokalistka

ur.1965r. w Krakowie. Ukończyła P.S.M im. W. Żeleńskiego w Krakowie. W latach 1985-2000r.artystka Opery i Operetki Krakowskiej. W cyklu „Biografie Muzyczne” przypomina słuchaczom utwory z repertuaru E. Piaf, H. Ordonówny, W. Gran, A. Osieckiej, L. Kozłowskiego oraz wiele innych. Poza krajem występowała w Kolonii, Frankfurcie, Amsterdamie, La Seine oraz Kapsztadzie. Mocny głos, niezwykła interpretacja oraz osobowość. 

Paweł Janas

Akordeonista, kompozytor

Akordeonista i kompozytor. Urodził nie w 1988 roku. Ukończył UMFC w Warszawie w klasie prof. J. Jurka oraz prof. K. Barana. Nagradzany na ponad 30 konkursach w kraju i za granicą. Z łatwością porusza się na gruncie muzyki klasycznej, współczesnej, elektronicznej i improwizowanej. Od wielu lat współpracuje z kompozytorami młodego pokolenia czego rezultatem jest ponad 50 prawykonań.

Magdalena Kulig

Mezzosopran

Urodziła się w 1980 roku w Kłodzku. Jest absolwentką wydziału wokalnego w klasie śpiewu E. Czermak Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Ukończyła także historię na WNHiP Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest laureatką wielu konkursów wokalnych, m.in. III nagrody w kategorii oratoryjno-pieśniarskiej w VIII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Dusznikach-Zdroju (2006) oraz  III nagrody w Tiit Kuusik International Lied Competition w Estonii (2011). Występuje w ramach prestiżowych festiwali w Europie. Interesuje się historią i polityką.

Agata Kuliś

Wokalistka

Studiowała na jednej z nabardziej prestiżowych uczelni muzycznych na świecie – Berklee College of Music (Boston, USA) dzięki uzyskaniu dwóch stypendiów uczeli w latach 2013 (Berklee European Scholarship wygrane w Londynie) i 2014 (Berkee International Grant przyznane na podstawie wyników po pierwszym roku). Debiutancki album “Come a little closer” nagrany w Bostonie utrzymany jest w gatunku RnB/ Smooth Jazz, a wokalistka współpracowała tworząc muzykę z pionierami gatunku: Wes Wirth, Pat Simard, Gustavo del Pino Mendoza. 

W 2019r. była solistką podczas światowej prapremiery muzyki W. Kilara do filmu “Dracula” pod dyr. Dona Davisa – pracując z Chórem Polskiego Radia oraz Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej.

Piotr Lato

Klarnecista

Uzyskał szereg nagród i wyróżnień w konkursach muzycznych, m.in. III nagrody w XI Akademickim Konkursie Klarnetowym im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach (2000), oraz III nagrody w IV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2006). 

Za swoje osiągnięcia artystyczne i naukowe dwukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury, Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, Odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej, Nagrodę Województwa Małopolskiego „Ars Quaerendi” za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury, Odznaczenie Brązowy Krzyż Zasługi.

Brał udział w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych. Zrealizował szereg nagrań płytowych, telewizyjnych i radiowych dla wytwórni krajowych i zagranicznych: DUX, Centaur Reccord, Le Foxx Music, Universal Music i innych. Współpracuje z wieloma orkiestrami i zespołami, równocześnie prowadząc działalność koncertową solową i kameralną. Jest członkiem Zarządu Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów. W 2016 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuki. Jest artystą firm Henri Selmer Paris oraz MARCA Reeds.

Martynas Levickis

Akordeonista

Zachęcany przez rodzinę, w wieku zaledwie trzech lat Martynas zaczął uczyć się tradycyjnej muzyki ludowej swojego kraju –  Litwy. Dziś jest laureatem ponad 30 międzynarodowych nagród, takich jak Coupe Mondiale na akordeonie.

Przez lata artysta występował w różnych miejscach na całym świecie.

W 2023 r. Będzie pełnił funkcję Artist in Residence na Festspiele Mecklenburg-Vorpommern.

W 2015 roku założył The Mikroorkéstra, którą dyryguje w różnych projektach akordeonowych lub jako dyrygent. Zajęcia mistrzowskie i nauczanie to inne ważne elementy pracy Martynasa Levickisa.

Konrad Ligas

Akordeonista

Urodził się w 1983 r. Pochodzi z Tymbarku. Ukończył klasę akordeonu na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Janusza Patera. Aktywnie działa jako solista i kameralista w muzyce klasycznej i jazzowej. W 2018 roku skomponował „Jazzową Suitę Patriotyczną” z okazji 100-ej rocznicy Odzyskania Przez Polskę Niepodległości. Pomysłodawca nagrania płyty „Gypsy” utrzymanej w konwencji jazz manouche. Jego pasją są góry.

Karol Lipiński-Brańka

Skrzypek

urodzony w 1988. Swoją artystyczną działalność związał z Wrocławiem. Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. Tytuł doktora sztuki uzyskał natomiast na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureat wielu konkursów, w tym międzynarodowych. Stypendysta m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako solista i kameralista koncertujący 
w całej Europie, a także w Chinach i w Rosji. Pasjonat podróży oraz fantastyki naukowej. 

Artur Lis

Scenograf, VJ, performer

 tworzy animacje, instalacje interaktywne, mapping, montaż, postprodukcję filmowo – telewizyjną, wszechstronny “dziadzio” sztuk wizualnych. Kreacyjną prowokację minimalistycznym no artem rozpoczął w 2005r. Związany z wieloma znaczącymi festiwalami, zespołami i instytucjami. Prelegent międzynarodowych konferencji na temat nowych mediów w sztuce. Przyczajony developer nowych technik wizualnych, których premiery często można zobaczyć w miejskim undergroundzie. no art (świadomie znikający) „nieartysta” multidyscyplinarny łączy geometrycznąarchitekturę z organicznym fluidem i programowaniem wizualnym. Pracuje na krawędzi rozpoznawalności z podświadomym przekazem. Jego prace pokazywano na kilku kontynentach. Doktorant na Wydziale Intermediów na Krakowskim ASP.

Grzegorz Łukawski 

Aktor

Urodził się w 1969 roku w Oświęcimiu. Po ukończeniu krakowskiej AST w 1994 roku rozpoczął pracę w Teatrze im. J. Słowackiego , z którym związany jest do dzisiaj. Ma za sobą ponad 60 premier teatralnych, kilka filmów i seriali. Angażuje się w projekty muzyczne.  Miłośnik podróży motocyklowych i vintage’owych instrumentów. 

Wiesław Ochwat 

Akordeonista, pedagog

Urodził się w 1990 r. w Brzesku. Ukończył Krakowską Akademię Muzyczną w klasie dra Janusza Patera, a w roku 2018 obronił doktorat pod opieką prof. Pawła Palucha. Absolwent Italian Accordion Accademy prowadzonego przez wybitnego akordeonistę Claudio Jacomucci’ego. Instrumentalista z powodzeniem odnajduje się zarówno w muzyce współczesnej, klasycznej, improwizowanej czy rozrywkowej. Koncertuje zarówno w kraju jak i za granicą.

Maciej Piczura 

trener personalny i instruktor sportu

Ukończył studia w obszarze kształcenia nauk medycznych o zdrowiu i kulturze fizycznej w kierunku Ratownictwa Medycznego. Posiada uprawnienia prowadzenia ratownictwa wodnego. W zakresie strefy saun zdobył Certyfikat Saunamistrza PTS oraz Szkoleniowca Saunamistrzów i Gospodarzy Saun PTS. Jest również Aromaterapeutą oraz Ambasadorem Loyly Masters. Na co dzień pracuje w Termach Chochołowskich – w strefie saunarium ze SPA.

Paweł Romańczuk 

muzyk, kompozytor

od 2006 roku rozwija poszukiwania w dziedzinie nietypowych źródeł dźwięku. Założyciel wrocławskiej grupy Małe Instrumenty, w ramach której realizuje własne potrzeby artystyczne. Jest autorem muzyki do filmów, spektakli teatralnych. Buduje własne instrumenty, konstrukcje grające, tworzy instalacje dźwiękowe. W 2010 roku opublikował pierwsze opracowanie historii toy piano. W 2013 napisał podręcznik “Domowe eksperymenty z instrumentami muzycznymi” wydany wraz z albumem Małych Instrumentów “Samoróbka”, poświęcony edukacji w zakresie własnoręcznego budowania eksperymentalnych instrumentów muzycznych.

Prowadzi warsztaty, prezentacje, wykłady i wystawy związane z instrumentami i eksperymentami dźwiękowymi.

Maciej Zimka

Akordeonista, kompozytor, animator kultury

urodził się 1989 r. w Krośnie. Jest  akordeonistą, kompozytorem i animatorem kultury.  W 2013 r. ukończył z wyróżnieniem krakowską Akademię Muzyczną w klasie akordeonu dra Janusza Patera, a w 2016 r. obronił doktorat. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów instrumentalnych i kompozytorskich, m.in.: Akkordeonwettbwerb Klingenthal (Niemcy) oraz Citta di Castelfidardo (Włochy). Koncertuje solo i w obsadach kameralnych w Polsce i na świecie. Interesuje się sztuką kulinarną. https://www.facebook.com/accmaciejzimka

duoAccosphere

Międzynarodowy duet akordeonowy założony w 2011 roku przez Alenę Budziňákovą i Grzegorza Palusa. Ma w dorobku ponad sto koncertów w Polsce i za granicą (Austria, Bośnia i Hercegowina, Chiny, Dania, Litwa, Niemcy, Słowacja, Ukraina), występy na prestiżowych festiwalach, z towarzyszeniem orkiestr oraz udział w projektach kameralnych z innymi muzykami. Specjalizuje się w wykonywaniu transkrypcji muzyki poważnej, jak i regularnie dokonuje prawykonań współczesnych kompozycji. 

Alena Budziňáková

Pochodzi ze Słowacji. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie oraz studia podyplomowe Konzertexamen w Hochschule für Musik Detmold (Niemcy, klasa prof. Grzegorza Stopy).  Jest laureatką szeregu konkursów o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Koncertuje z repertuarem solowym, kameralnym oraz z towarzyszeniem orkiestr w Polsce i za granicą (Austria, Bośnia i Hercegowina, Belgia, Czechy, Chiny, Dania, Finlandia, Litwa, Luksemburg, Niemcy, Słowacja, Węgry, Włochy).

Grzegorz Palus

Koncertujący akordeonista, doktor sztuk muzycznych, pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Absolwent Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze (Dania), Hochschule für Musik Detmold (Niemcy) oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. Koncentruje się na wykonywaniu muzyki poważnej zarówno jako solista oraz kameralista. Ma w swoim dorobku płyty z repertuarem od baroku do współczesności. Występował w wielu europejskich krajach, Chinach oraz w USA.

Duo van Vliet

Duo van Vliet powstało w 2011 roku na potrzeby występu w Wigmore Hall w Londynie. Nazwa zespołu pochodzi od Dona Van Vlieta. W jego duchu, Duo van Vliet poszerza repertuar poprzez zamawianie utworów oraz kreuje nowy (eksperymentalny) repertuar. W 2017 r. zespół wydał debiutancki album Lachrymae ReVisited nakładem Orchid Classics, który nominowany był do nagrody Recording of the Year at the 2018 New Music Scotland Awards.

Rafał Łuc

Rafał Łuc, muzyk, akordeonista, pedagog. Ur. 21.12.1987 we Wrocławiu, absolwent Royal Academy of Music, Musikene (San Sebastian), AM im. K. Lipińskiego, w której pracuje jako adiunkt. W 2018 r. uzyskał tytuł dra habilitowanego sztuk muzycznych. Laureat konkursów akordeonowych i multi-instrumentalnych, koncertuje w Europie i USA. Członek Duo van Vliet, ensemble Kompopolex; ma na koncie 4 autorskie płyty. Interesuje się sportem, kulinariami oraz twórczością klocucha.

Ian Anderson

Ian Anderson, altowiolista ur. 2.5.1987 w Glasgow. Członek Duo van Vliet, Scottish Ballet, yllwshrk, Wooden Elephant. Absolwent Royal Academy of Music i Royal Scottish Academy of Music and Drama w Glasgow. Wraz z London Contemporary Orchestra nagrywał na albumach A Moon Shaped Pool zespołu Radiohead, Blonde Franka Ocean, Anima Thoma Yorka. Był koncertmistrzem altówek w EUYO. Gra na instrumencie z warsztatu lutniczego Johna Dilwortha, wykonanym w 2003 r.

GrupLab 

kolektyw naukowo-badawczy

Studia Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Krakowie powstał z inicjatywy Marka Chołoniewskiego, Natalii Balskiej, Marcina Janusa, Marcina Strzeleckiego i Petera Sycha w lutym 2012 roku jako przedłużenie działalności Orkiestry ElektroNovej (2009). Spotyka sie regularnie co tydzień we środę o godz. 20.00 penetrując najnowsze i nietypowe technologie i ich zastosowanie w oryginalnych projektach artystycznych. GrupLab skonstruował instrumenty dla Oscylator Ensemble, Laptop Orchestra, Laptop Noise Ensemble, Sensor Ensemble. Od marca 2015 wykonuje regularnie zbiorowe kompozycje improwizowane pod nazwą Plejrek. W dniach 16 – 18 czerwca 2016 GrupLab wykonał swój 3-dniowy projekt Organ Underground w ramach 50. Dni Muzyki Organowej. Nagrania działalności GrupLabu dostępne na stronie w zakładce Koncerty.

Krakowskie Trio Stroikowe

.

Powstało w 1998 roku, tworzą go oboista Marek Mleczko, klarnecista Roman Widaszek oraz fagocista Paweł Solecki. Członkami zespołu są laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych,  związani zawodowo z Akademią Muzyczną w Krakowie i Katowicach. Muzycy mają w swym dorobku wiele koncertów z różnorodnym repertuarem, od muzyki barokowej do współczesnej, występowali w wielu ważnych ośrodkach muzycznych Europy – Paryż, Wiedeń, Lizbona, oraz niemalże na wszystkich prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce, spotykając się z entuzjazmem publiczności i uznaniem krytyków.

KROKE

KROKE(w języku jidysz: Kraków) stworzyła w 1992roku trójka przyjaciół: Tomasz Kukurba, Jerzy Bawoł i Tomasz Lato. Jako absolwenci krakowskiej Akademii Muzycznej, ale również artyści poszukujący, nie stronili od eksperymentów z jazzem oraz muzyką współczesną. Zespół, początkowo kojarzony głównie z twórczością klezmerską, oscyluje obecnie wokół różnych gatunków. Artyści czerpią inspirację
z muzyki etnicznej całego świata, zawsze jednak wzbogacają dzieła autorskimi improwizacjami. W ten sposób KROKE tworzy własny, unoszący się ponad granicami, czasem i formami styl, który został nie tylko zauważony przez publiczność, lecz także doceniony przez artystów całego świata. Zachwycony koncertem Kroke Steven Spielberg zaprosił zespół do Jerozolimy na występ podczas uroczystości Survivors Reunion. Dzięki Peterowi Gabrielowi grupa trafiła do Wielkiej Brytanii na Festiwal WOMAD. Utwór The Secrets of The Life Tree w wykonaniu Kroke znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Davida Lyncha Inland Empire. Spotkanie Kroke z Nigelem Kennedym zwieńczyło wspólne dzieło – płyta East Meets East. W ostatnich latach zespół współpracował także z Anną Marią Jopek, Edytą Geppert, Tomaszem Stańko, Mają Sikorowską, Krzyszofem Herdzinem, norweskim zespołem Tindra, hiszpańskim skrzypkiem Diego Galazem, mongolską wokalistką Urną Chahar Tugchi, orkiestrami Sinfonietta Cracovia, Aukso. Kroke gościło na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych na całym świecie.

New Accordion Quintett 

kwintet akordeonowy

New Accordion Quintett to energetyzujące zderzenie zupełnie różnych osobowości: Alena Budziňáková, Mateusz Dudek, Wiesław Ochwat, Grzegorz Palus, Maciej Zimka. Jest to wspólna inicjatywa pięciorga akordeonistów będących wybitnymi reprezentantami polskiego środowiska akordeonowego. Zespół został założony w celu odkrywania nowych przestrzeni artystycznych na gruncie niezwykle inspirującego formatu wykonawczego jakim jest kwintet akordeonowy.