Kompozytorzy

/Kompozytorzy
Kompozytorzy 2020-08-31T18:43:26+02:00

Bożena Boba-Dyga

Wokalistka, kompozytorka, poetka, artystka wizualna i konserwatorka dzieł sztuki,

ur. w 1967r. w Pszczynie, rodzinnie pochodzi z Krakowa i w nim mieszka, magister sztuki, absolwentka ASP w Krakowie i Laboratorium Głosu Olgi Szwajgier, Stypendystka Tempus Programme, DAAD i Stypendium Twórczego Miasta Krakowa. Nagrodzona m.in. odznaką honorową Zasłużony dla kultury polskiej, Złotym krzyżem zasługi. Zaangażowana społecznie, stworzyła Fundację Art Forum. Kocha podróże.

Edward Bogusławski

Kompozytor i pedagog

ur. 22 września 1940, Chorzów; zm. 24 maja 2003, Katowice. W latach 1959-64 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach teorię muzyki (dyplom w 1964), a w latach 1961-66 kompozycję w klasie Bolesława Szabelskiego (dyplom w 1966). Studia uzupełniające odbył w Wiedniu u Romana Haubenstocka-Ramatiego w 1967. Edward Bogusławski był trzykrotnym laureatem Konkursu Kompozytorskiego im. Artura Malawskiego w Krakowie: w 1966 otrzymał I nagrodę za Sygnały na zespół symfoniczny (1965-66), w 1970 – II nagrodę za Sinfonia per coro e orchestra (1968-69), a w 1972 – wyróżnienie za Capriccioso notturno per orchestra (1972). Otrzymał także: w 1971 – wyróżnione za Concerto per oboe, oboe d’amore, corno inglese, musette e orchestra (1967-68) na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu, w 1975 – I nagrodę za Ewokację na bas, głos recytujący i orkiestrę (1974) na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim z okazji 30. rocznicy wyzwolenia Warszawy. Ponadto został uhonorowany m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi (1975), Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki II stopnia (1975, 1977, 1984, 1989, 1991) i I stopnia (1981), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1985), Medalem Edukacji Narodowej (2000). (fragm., źródło:Polmic.pl)

Paweł Hendrich

Kompozytor

Paweł Hendrich ukończył studia kompozytorskie i inżynierskie. Jego utwory były wykonywane w Polsce, Niemczech, Austrii, Szwecji, Hiszpanii, Portugalii, Czechach, Turcji, Estonii, Rosji, Japonii, Chinach i w USA, na Węgrzech, Malcie, Litwie, Łotwie i Słowacji. 

Jego kompozycje były zamawiane m.in. przez: Warszawską Jesień (Ensemble Musikfabrik, Basel Sinfonietta), Deutschlandfunk (Kwartludium), Goethe-Institut, BHF-BANK Stiftung i Ensemble Modern, PluralEnsemble, Narodowe Forum Muzyki oraz Związek Kompozytorów Polskich (Pablostrom, orkest de ereprijs).

W 2010 r. ukazała się monograficzna płyta Pawła Hendricha Chamber Works, a w 2017 płyta Metaforma. 

Błażej Wincenty Kozłowski

Kompozytor

Lublinianin, rocznik 1990. Absolwent dyrygentury symfoniczo-operowej Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Maestro Pawła Przytockiego, gdzie studiował również kompozycję w klasie prof. Anny Zawadzkiej-Gołosz i Zbigniewa Bujarskiego oraz grę na akordeonie w klasie Pawła Palucha. Dyrygent gościnny Narodowej Opery Lwowskiej. Amatorsko uczy się grać na waltorni, kontrabasie oraz innych instrumentach orkiestrowych.

PETER MACHAJDÍK

Kompozytor

Urodzony w 1961 roku w w Bratysławie. Jest jednym z głównych słowackich kompozytorów muzyki współczesnej. W jego dorobku znajduje się zarówno twórczość instrumentalna, kameralna, symfoniczna, jak i projekty interdyscyplinarne oraz muzyka elektroniczna. Wielokrotny stypendysta takich programów jak m.in. Berliner Künstlerprogramm des DAAD. Jego utwory są regularnie wykonywane na festiwalach muzycznych w wielu europejskich krajach, Turcji, Kanadzie, Urugwaju, USA oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 

Paweł Malinowski

Kompozytor

(*1994) jest laureatem I Nagrody na 58. Konkursie Młodych Kompozytorów im. T. Bairda. Jego utwór Robotronreprezentował Polskie Radio na 66. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów IRC. Jego kompozycje wykonywane były m.in. podczas festiwali: Edinburgh Festival Fringe, Sacrum Profanum, Ferienkurse für Neue Musik, festiwalu „Wawel o zmierzchu”, Panorama Festival, Pulsar Festival, Ostrava Days, Örebro Contemporary Music Festival, Musica Electronica Nova.

Jest absolwentem Royal Academy of Music Aarhus (klasa S. Stena-Andersena, N. Rønsholdta i J. Hodkinson). Ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w klasie kompozycji prof. W. Widłaka oraz licencjackie w zakresie teorii muzyki pod kierunkiem dr hab. A. Draus w Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie realizuje program Szkoły Doktorskiej pod kierunkiem prof. W. Widłaka. Swoje umiejętności poszerzał także na warsztatach i lekcjach mistrzowskich z m.in. E. Buene, P. Billonem, Ch. Kubisch, B. Langiem, S. Prinsem, K. Saariaho, M. Stroppą i J. Walshe.

Dofinansowano ze środków Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Renāte Stivriņa

Kompozytorka

Doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej kompozycja na Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie ukończyła również specjalność organy. Absolwentka Akademii Muzycznej w Rydze. Należy do Związku Kompozytorów Łotewskich. Jako wykonawca ceni muzykę różnych epok, ale największe zainteresowanie stanowi muzyka współczesna, szczególnie twórczość organistów–improwizatorów francuskich. Autorka muzyki instrumentalnej, chóralnej, muzyki do animacji. Szczególnym zainteresowaniem kompozytorki są inspiracje malarskie, które stanowiły również temat jej pracy doktorskiej.

Monika Szpyrka

Kompozytorka

Jej utwory wykonywane były na wielu koncertach w Polsce i za granicą, między innymi: „Musica Electronica Nova” we Wrocławiu, Międzynarodowych Kursach Muzyki Nowej w Darmstadt, YCM w Apeldoorn, MFMW „Warszawska Jesień”, Pulsar Festival w Kopenhadze. Współpracowała z zespołami: Airborne Extended, E-MEX Ensemble, Orkest de Ereprijs, Kompopolex Ensemble, Lutosławski Quartet, Ostravská Banda, W/L Duo. Ukończyła studia magisterskie z Kompozycji w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Anny Zawadzkiej-Gołosz oraz studia licencjackie z Teorii Muzyki. Obecnie realizuje studia doktoranckie w macierzystej uczelni oraz program solistyczny w DJM w Aarhus pod kierunkiem Juliany Hodkinson, Nielsa Rønsholdta oraz Simona Steena-Andersena. 

Monika Szpyrka – Unhelpful Thinking Styles na akordeon, altówkę, audio-playback i projekcje świetlną. Zamówienie Fundacji KOMPOPOLEX na V Krakowski Festiwal Akordeonowy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia Kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca)

Tadeusz Wielecki

Kompozytor

ur. w 1954 r. w Warszawie, studiował kompozycję u Włodzimierza Kotońskiego oraz kontrabas u Alfreda Wieczorka i Andrzeja Mysińskiego w warszawskiej Akademii Muzycznej. W 1986 otrzymał stypendium Witolda Lutosławskiego, dzięki któremu kontynuował studia kompozytorskie u Isanga Yuna w Berlinie Zachodnim i Klausa Hubera we Fryburgu Bryzgowijskim. W latach 1999-2016 był dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień.

Maciej Zimka

Akordeonista, kompozytor, animator kultury

urodził się 1989 r. w Krośnie. Jest  akordeonistą, kompozytorem i animatorem kultury.  W 2013 r. ukończył z wyróżnieniem krakowską Akademię Muzyczną w klasie akordeonu dra Janusza Patera, a w 2016 r. obronił doktorat. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów instrumentalnych i kompozytorskich, m.in.: Akkordeonwettbwerb Klingenthal (Niemcy) oraz Citta di Castelfidardo (Włochy). Koncertuje solo i w obsadach kameralnych w Polsce i na świecie. Interesuje się sztuką kulinarną. https://www.facebook.com/accmaciejzimka