Kompozytorzy

/Kompozytorzy
Kompozytorzy 2024-09-17T17:39:54+02:00

Anna Sowa

kompozytorka

W latach 2006–2016 studiowała na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, uzyskując dyplom z wyróżnieniem w specjalności rytmika, kształcąc się pod kierunkiem m.in prof. Szábolcsa Esztényi’ego i prof. Elżbiety Aleksandrowicz (2011), a następnie w klasie kompozycji prof. Zygmunta Krauze (2016).

W 2014 roku w ramach projektu Erasmus+, a następnie jako stypendystka KAAD studiowała w Folkwang Universität der Künste w Essen w klasie kompozycji i wizualizacji prof. Dietricha Hahnego. W latach 2017–2018 jako stypendystka Rządu Ludowej Republiki Chińskiej studiowała na Shanghai Conservatory of Music (Chiny). Z wyróżnieniem, w 2021 roku ukończyła program Master Special na Musik Akademie w Bazylei w klasie prof. Johannesa Kreidlera oraz Caspara Johannesa Waltera.

Kompozytorka w roku 2019 otrzymała Stypendium im. Witolda Lutosławskiego, w roku 2020 oraz 2021 prestiżowe stypendium Fundacji Nicati de Luze (Szwajcaria).

Jej utwory były prezentowane na festiwalach: ECLAT (Stuttgart, DE), Warszawska Jesień, Transit (BE), Biennale Aktuelle Musik w Bremie, MINU Festival (DK), Neue Musik Rümlingen, Transparent Sound Festival Budapeszt, Festiwal Prawykonań, Sacrum Profanum, Ad Libitum, Musica Polonica Nova, NeoArte Syntezator Sztuki, Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu (Eksperymentalne Wtorki), Polifonie, Pergine Festival (Pergine Valsugana, IT), Musica Privata, Dotknij Teatru, Fru Improvisation Contact Festival, C.A.R. contemporary art ruhr (Essen, DE), BÉTON Brut & Bruits (Kolonia, DE), Bauhaus/Kurt Weill Festival (Dessau, DE), São Paulo Contemporary Composers Festival (BR), XXV Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu, V Piotrkowskim Biennale Sztuki, Serii koncertów – Periferien (NO).

 

 

Bartosz Kowalski

kompozytor
Kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista i pedagog (dr hab.) na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej Grażyny i Kiejstuta w Łodzi (Kompozycja Muzyki Filmowej).
Jest laureatem dwudziestu trzech nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach kompozytorskich, w tym głównej nagrody Krzysztofa Pendereckiego na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Arboretum, laureatem Międzynarodowego Konkursu K. Serockiego, G. Fitelberga, K. Szymanowskiego, wielokrotnym laureatem Międzynarodowego Konkursu Musica Sacra Nova, T.Bairda i innych.
W swoim dorobku posiada blisko 200 kompozycji (od utworów solowych, do symfonicznych) wykonywanych w kraju i zagranicą. Jest autorem licznych aranżacji oraz muzyki do filmów, a także muzyki komponowanej na zamówienia konkursów i zespołów
młodzieżowych.
Prócz komponowania chętnie bierze udział w rozmaitych happeningach związanych z szeroko pojętą muzyką improwizowaną, intuitywną, czego owocem jest jego udział wykonawczy na festiwalach „Ad Libitum, Warszawska Jesień, Dźwiękojmia, Audio Art, Archipelag Lutosławski i wiele innych.

 

 

Maciej Zimka

kompozytor i akordeonista

W roku 2013 ukończył z wyróżnieniem klasę akordeonu w Akademii Muzycznej w Krakowie, w 2016 roku obronił doktorat a w 2024 uzyskał stopień doktora habilitowanego na tejże uczelni. Jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich, m.in.:

– II nagroda w konkursie „Kiedy myślę Ryszard Bukowski…” we Wrocławiu za Sonatę na fortepian (2017),

– Grand Prix w VIII Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Sanoku za Sonatę na akordeon i gitarę (2017),

– II nagroda w XXV Konkursie Kompozytorskim im. Adama Didura za pieśń Słowik i kruk na mezzosopran i fortepian.

Artysta pisze głównie muzykę kameralną na różnorodne obsady instrumentalne, tworzy również muzykę rozrywkową, m.in.: piosenki do tekstów polskich poetów. Jego utwory są wykonywane w na festiwalach oraz  koncertach w Polsce i za granicą (m.in.:  Niemcy, Słowacja, Ukraina, Litwa, Włochy, USA). Maciej Zimka tworzy również muzykę edukacyjną: jego kompozycje są również wykorzystywane w kształceniu w szkołach i wyższych uczelniach muzycznych.

 

Michał Janocha

 kompozytor

Kompozytor, dyrygent, artysta dźwiękowy zamieszkały w Poznaniu. Autor muzyki kameralnej, symfonicznej, elektroakustycznej, instalacji dźwiękowych, muzyki teatralnej i operowej. Zdobywca międzynarodowych nagród kompozytorskich. Jego kompozycje wykonywane były w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych. Ukończył z wyróżnieniem kompozycję oraz dyrygenturę symfoniczną w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Kompozycję elektroakustyczną studiował w Poznaniu oraz Akademii Muzycznej im. F. Liszta w Budapeszcie. Kilkukrotny uczestnik kursów mistrzowskich (kompozycja oraz dyrygentura) w Peter Eötvös Contemporary Music Foundation. Jest dyrygentem i współzałożycielem Trans-for-Matha Ensemble oraz λ- ensemble (Poznańska Orkiestra Laptopowa). Pedagog w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, członek Studia Muzyki Elektroakustycznej (SMEAMuz Poznań), członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej (PSeMe), członek zarządu Związku Kompozytorów Polskich oddział w Poznaniu. W swoich utworach skupia się na łączeniu muzyki akustycznej i elektroakustycznej szczególnie inspirując się zagadnieniami spacjalizacji, iluzji dźwiękowych, interaktywności, sztucznej inteligencji oraz live electronics. Od 2019 roku organizuje w Poznaniu cykl koncertów muzyki przestrzennej pt. „Koncerty wielokanałowe”. W roku 2020 otrzymał stypendium MKiDN na skomponowanie sieciowej interaktywnej wideo-opery „Jest na to czas i miejsce”, której tematyką były między innymi relacje między ludźmi a sztuczną inteligencją. Kompozytor-rezydent festiwalu Yeongwol Contemporary Music Festival 2023 (Korea Południowa).

 

 

Paweł Malinowski

kompozytor

Urodzony w 1994 roku interesuje się głównie odtwarzaniem istniejącego wcześniej materiału muzycznego w różnych kontekstach, estetyką obozową i zwykłymi historiami z życia codziennego. Zdobył Grand Prix na 58. Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda (2017), a w grudniu 2017 został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla najlepszych uczniów. W 2019 roku jego utwór Robotron został wybrany do reprezentowania Polskiego Radia na 66. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów. W sezonie 2020/21 współpracował z London Philharmonic Orchestra w ramach programu LPO Young Composers. Jego utwory były wykonywane podczas Sacrum Profanum (Kraków), Ferienkurse für Neue Musik (Darmstadt), Festiwalu „Wawel o zmierzchu” (Kraków), Pulsar Festival (Kopenhaga), Dni Ostrawy, Festiwalu Muzyki Współczesnej Örebro, Musica Electronica Nova (Wrocław) i inni.

 

 

Piotr Peszat

kompozytor, artysta dźwiękowy

Jednym z jego najistotniejszych osiągnięć arty-stycznych jest wygrana w międzynarodowym konkursie Roche Young Commissions. w którym członko-wie Jury — między innymi Pierre Boulez — zamówili u niego utwór na orkiestrę symfoniczną, który zo-stał wykonany podczas 77. Festiwalu w Lucernie w 2015 roku.
Peszat jest laureatem pierwszej nagrody w konkursie MCI Meetings Composition Competition w Kopenhadze (2014), drugiej nagrody ex aequo w 4. Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pende-reckiego w Sopocie (2017), drugiej nagrody ex aequo w konkursie kompozytorskim Kompozytorski kon-cert roku (2011), jak również finalistą 54. Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Bairda w Warsza-wie (2013). W grudniu 2013 otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla najlep-szych studentów.
Ponadto, Peszat wygrał również konkursy organizowane przez Ensemble MusikFabrik we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza (“Composer Collider” 2014), Ensemble Adapter (“Adoptions” 2016), oraz Ung Nordisk MusikFestival Danmark (“UNM” 2015).
W grudniu 2014 roku — wraz z polską artystką Katarzyną Feiglewicz — Peszat wygrał konkurs na rezy-dencję artystyczną Artistic Residency in Fljótstunga w Islandii, podczas której wspólnie realizowali pro-jekt instalacji “Inside Earth Outside”.